Awarded contract
Published
Udbud af kontrakt om etablering og tilrådighedsstillelse af en single sign-on løsning for statslige myndigheder og statslige selvejende institutioner
2 suppliers have saved this notice.
Looks like a fit? Save this tender and qualify it in Stotles
Description
Økonomistyrelsen har udbudt en kontrakt vedrørende etablering, drift, support og vedligeholdelse af en central Single-Sign-on-løsning. Ydelsens nærmere indhold fremgår af pkt. II.2.4. Der er tale om et genudbud af en i 2018 udbudt kontrakt. Økonomistyrelsen er part på kundesiden i kontrakten. Single-Sign-on-løsningen skal servicere ca. 400 statslige- og selvejende institutioner. Herudover skal brugere, der anvender Økonomistyrelsens systemer fra regioner og kommuner i Danmark kunne bruge Single Sign-on-løsningen. Der er (i 2021) ca. 250.000 login om måneden, og der er i dag i alt ca. 13 systemer tilsluttet. Lot 1: Der er tale om et genudbud af en i 2018 indgået kontrakt, der hidtil har omfattet og fremover vil omfatte følgende ydelser: Udbuddet omfatter etablering, drift, support og vedligehold af en central Single-Sign-on-løsning for Økonomistyrelsens applikationsportefølje samt i mindre omfang ad-hoc konsulentydelser, uddannelse og videreudvikling. Løsningen indkøbes som en service. Økonomistyrelsen står selv for tilslutningen af hovedparten af institutioner og systemer, der skal anvende løsningen. Tilbudsgiver skal bistå Økonomistyrelsen efter behov. Alle statslige myndigheder og selvejende institutioner, skal have mulighed for at blive koblet på Single-Sign-on-løsningen, hvis de har adgang til de kunderettede systemer hos Økonomistyrelsen. Det bemærkes, at de jævnligt foretages ressortændringer, som medfører, at nye institutioner opstår og gamle nedlægges. Dette betyder, at der løbende skal kunne foretages ændringer i konfigurationen af Single Sign-on-løsningen. Det skal være muligt for Økonomistyrelsen at indgå aftale med andre dele af statsadministrationen om via løsningen at kunne tilgå systemer uden for Økonomistyrelsens portefølje, hvis Økonomistyrelsen vurderer det hensigtsmæssigt. Dette indebærer således, at løsningen i givet fald også anvendes til, at slutbrugere tilgår andre statslige IT-systemer end Økonomistyrelsens. Dette ændrer dog ikke på, at alene Økonomistyrelsen er part i den udbudte kontrakt i forhold til leverandøren. Løsningen er et stykke kritisk infrastruktur for Økonomistyrelsen, hvorfor løsningen skal etableres med meget høj tilgængelighed. Økonomistyrelsen ønsker en løsning, der gør brug af åbne standarder herunder SAML2.0-standarden, samt OIOSAML2.0 og OIOSAML3.0, og ISO27001 for informationssikkerhed, eller tilsvarende. Ovennævnte udgør alene en overordnet beskrivelse af ydelsen. Ydelsen er beskrevet udførligt i udbudsmaterialet særlig Leverancebeskrivelse jf. bilag 3.
Qualify tenders faster with AI summaries - see key details in the Stotles app
Unlock decision maker contacts.
Never miss a tender again
Get alerts, AI summaries and tools to qualify faster
Explore similar pre-tenders, open or awarded contracts
Browse open tenders, recent contract awards and upcoming contract expiries that match similar CPV codes.
Danmarks Tekniske Universitet - DTU
–
Published 9 days ago
Banedanmark
–
Published 10 days ago
Energinet
–
Published 22 days ago
Awarded
Rammekontrakt om drift, vedligehold, support og videreudvikling af Rigspolitiets systemportefølje
Rigspolitiet
–
Published 24 days ago
Guldborgsund Kommune
–
Published a month ago
Lyngby-Taarbæk Forsyning
–
Published a month ago
Skatteforvaltningen
–
Published 2 months ago
Fødevarestyrelsen
–
Published 2 months ago
Explore top buyers for public sector contracts
Discover open tenders, contract awards and upcoming contract expiries of thousands of public sector buyers below. Gain insights into their procurement activity, historical purchasing trends and more.
CPV Codes
Sign up to the Stotles Tender Tracker for free
Find even more contracts with advanced search capability and AI powered relevance scoring.